Lądowanie łazika Perseverance na żywo - Astrofaza LIVE

Opublikowany 18 lut 2021
Największa w Polsce internetowa transmisja z lądowania na Marsie łazika Perseverance.
Astrofaza, ERC i Focus jednoczą siły, by przekazać wam najciekawsze i sprawdzone informacje o tym, dlaczego latamy na Czerwoną Planetę, jak tam latamy i co spodziewamy się znaleźć. Tylko z nami najlepsi polscy eksperci z sektora kosmicznego. Oglądajcie w czwartek od godziny 20:00!
Na imprezę zapraszają prowadzący:
Piotr Kosek (Astrofaza), Łukasz Wilczyński (ERC) i Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (Focus/CBK PAN)
00:00 Rozbiegówka
01:44 Start i przywitanie widzów
06:08 Czego tak naprawdę szukamy na Marsie?
1:41:06 Lądowanie
WSTĘPNA RAMÓWKA:
20:00 - 20:10
Przywitanie widzów (studio Płock i studio Kraków), przedstawienie wydarzenia i wyjaśnienie: “po co my się tu właściwie spotkaliśmy?”
20:10
Dlaczego dla Perseverance wybrano jako miejsce lądowania krater Jezero? Co jest takiego w nim ciekawego? (odpowiada dr Anna Łosiak)
Dlaczego na Marsa możemy latać jedynie w wybranych okresach (okienka czasowe) i jak się to robi? (odpowiada dr Grzegorz Brona)
Poszukiwanie śladów życia, do tego można sprowadzić ideę misji marsjańskich. Gdzie na Marsie można tego życia szukać? - dr Anna Łosiak
Rozmowy z widzami
20:40
Na Marsa poleciały też sondy chińska i zjednoczonych emiratów arabskich. Co oznacza ta ofensywa?
Rozmowy z widzami
20:55
Europejczycy też niedługo lecą na Marsa, porozmawiajmy o ExoMars i łaziku Rosalind Franklin. Czym różni się ta misja od Perservance? - (odpowiada dr Paweł Wajer)
21:10
Szczegóły misji ExoMars i czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli młodzi adepci robotyki na ERC - (odpowiada Marcin Wygachiewicz SENER/ERC)
21:25
Jak zbudowany jest łazik Perseverance? Co znajdziemy na pokładzie, jakie rozwiązania inżynieryjne zostały zastosowane? - (odpowiada dr Tomasz Barciński)
21:55
Lądowanie i połączenie z centrum kontroli misji NASA - komentarz ze studia
22:10-15
Prawdopodobny termin potwierdzenia wyniku misji. Udało się czy nie? - komentarz ze studia.
22:15
Debata - “Elon Musk, szaleniec i PRowa wydmuszka, czy geniusz i nadzieja ludzkości?” - (udział biorą: Łukasz Wilczyński, dr Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka. Prowadzenie: Piotr Kosek)
Ok. 22:45
Koniec.

👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na PLtools pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - www.patronite.pl/astrofaza - Więcej szczegółów na profiluw linku.

❤️ Dołącz do Wspierających na PLtools. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 pltools.info/put/IUYdIIld_2bsymqWDCdOFQ.htmljoin
❤️ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 goo.gl/RyNfUE

🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ goo.gl/D3Zy1J
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ astrofazapl
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ discord.gg/ZKEYrhP
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ goo.gl/5geRif

✔️ Centrum dowodzenia - www.astrofaza.pl
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - pltools.info

⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ pltools.info
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
✳️ LINKI Z ODCINKA ✳️

🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek
- zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
- opracowanie: Dawid Kułakowski
🎵 MUZYKA 🎵

Komentarze

 • Żeby osiągnąć zamierzone efekty terraformowania Marsa, trzeba by pierw upłynnić jądro planety żelazem i niklem, by wymóc wewnętrzną rotację pola magnetycznego i wytworzenie ochronnej magnetosfery, a tym samym zwiększyć na tyle grawitację, by utrzymało to na długi czas atmosferę i wodę. Trzeba też liczyć się z tym, że po takim zabiegu, orbita Marsa uległaby stopniowemu przesunięciu się względem pozostałych obiektów. No i zostaje kwestia księżycy. Jeden z nich zmierza do kolizji z Marsem. Kiepsko to widzę na obecną chwilę i cienkie nasze możliwości, a raczej ich brak. Jeszcze dużo musimy się nauczyć i wyciągać z konsekwencji logiczne wnioski na przyszłość w takich ,,majstrowaniach" w ustalonych układach inercyjno- grawitacyjnych. Pamiętajmy o efekcie domina i bili. Dla Programisty piszącego PROGRAM zwany wszechświatem, zajęło mu to być może, w naszych skromnych zmysłach postrzegania, 7 dni, a dla nas 7 miliardów lat razy 2. :D

 • Szkoda, że nie mieli chociaż jednej takiej kamery jak na tym filmie: pltools.info/it/d3BxtMRxmql_r7A/wideo Sprzęt bardzo drogi nie znaczy lepszy. Jak podczas lotu na Marsa omijają meteoroidy lub nawet roje meteoroid pędzące kilkadziesiąt kilometrów na sekundę i mogące nadlecieć z każdej strony, z dołu jak i z góry? Np. kula karabinowa to 1 lub niech będzie nawet 2 km/sek. Zbliżających się wielkich asteroid nie możemy wszystkich wykryć z Ziemi, a na stateczku wszystko wyłapią i jeszcze zrobią unik i paliwka wystarczy na to wszystko. A skąd wiedzą ile paliwa potrzeba w takim locie skoro nie wiedzą ile uników należy wykonać, a lot trwał około 7 miesięcy. Meteoroid wielkości śrutu o wadze kilku gram, lecący z prędkością tylko 20 lub 30 km/sek, uderzając w statek robi w nim dziurę. Wystarczy policzyć energię kinetyczną takiej meteoroidy. Ocenia się, że w ciągu doby do atmosfery ziemskiej wpada kilkaset milionów meteoroidów. To ile musi ich latać w Kosmosie? www.bron.pl/wiedza/wiatrowki-i-akcesoria/moc-wiatrowki-wazniejsza-jest-energia-wiatrowki-czy-predkosc-poczatkowa spidersweb.pl/2020/08/rekordowo-bliski-przelot-planetoidy-nikt-go-nie-przewidzial.html

  • @Anna Losiak Ziemi nie zaszkodzą setki milionów meteoroidów, a stateczkowi jedna meteoroida zaszkodzi. Czy jest jakiś film w dobrej jakości ukazujący Ziemię z odległości chociażby Księżyca lub nawet połowy tej odległości? Z chęcią bym obejrzał, bo nie mogę nigdzie znaleźć. Może być kilkusekundowy. Oczywiście nie chcę symulacji komputerowej.

  • @Mat Taw Ziemia jest malutka, ale jednak w porównaniu do statku kosmicznego ma całkiem słuszny rozmiar :) Więc aż tak źle nie jest żeby nie dało się latać i działać w kosmosie (w końcu to robiliśmy i robimy). Ale ryzyko zdecydowanie jest.

  • @Anna Losiak Właśnie głównie pisałem o malutkich meteoroidach. Okazuje się jednak, że z Ziemi nie wykrywamy także dużych asteroid. Zresztą jak miało by wyglądać takie ominięcie? Nierealne. Sygnał dochodzi (zależnie od lokalizacji) w ciągu kilku minut, w obie strony x 2, a meteoroid musi być dużo w przestrzeni kosmicznej, skoro w atmosferę Ziemską na dobę trafia kilkaset milionów, a Ziemia jest malutka.

  • Trzyma się kciuki za to żeby nic większego nie walnęło - bo poradzić się niczego nie da na takie zdarzenie. Tak naprawdę największym zagrożeniem są bardzo niewielkie (np. kilku cm) ciała, których nie mamy szansy wypatrzeć, ani ominąć. Na szczęście nie jest to aż tak częste, więc szanse na przeżycie każdej pojedynczej misji są spore, ale jednocześnie szansa na to że któraś z nich zakończy się tragicznie jest właściwie 100%. Taka rosyjska ruletka...

 • ta kobita co się wtrąca w słowa dr to naprawdę...

 • filmów..?

 • Grafika komputerowa wylądowała, pranie mózgu na całego a barany to łykają.

 • 1:56:53 - wszyscy zrozumieli przekaz? ;)

 • Grodzisk Mazowiecki i wszystko jasne ;)

 • czy ten Chińczyk nie jest agentem z Pekinu?

  • Czy ktoś się na jaki adres wysłać Piotrkowi paczkę? Raz wysyłałam na skrytkę pocztową i do mnie wróciła a widzę, że lampka od kogoś dotarła :-)

 • szelka się przekręciła

 • Witam, a wiadomo co z lądownikiem? Na symulacji widać, że odlatuje, wiadomo dokąd? Pozdrawiam!!

 • Grodzisk Mazowiecki i wszystko jasne ;)

  • Czy ktoś widział może testy lotów modułu descent na ziemi? Nie mogę nigdzie znaleźć takiego filmu.

 • 441 [ Mars po Sars ] Wymarło życie na planecie Mars, Marsjanie już po, przeszedł zebrał żniwo Sars. Pusta czerwień bez tkanki żywej, łaziku, szukaj śladów, przyczyny, tej zagłady prawdziwej. Oni tam już po, odeszli, My tu, ich planeta już odkażona , czysta , może My i nasze przeciwciała , by tam przeszły.

  • 1:56:53 - wszyscy zrozumieli przekaz? ;)

 • Astrofaza, ogromne dzięki dla Was za tego live'a. Super było przeżywać to z Wami! Świetni goście zaproszeni, Piotr super prowadzenie (jak zawsze). Pozdrawiam!

  • Co to za kino bambino ,ziemianie mają zakaz podróży na Marsa i księżyc ,co to za bzdury pokazują , prawdopodobnie Islandia i Hollywood

 • Czy to prawda że za sterami łazika siedzi Major Suchodolski i Krzysztof K bo rodo?

  • @bouytt guyt ja nie znaju

  • Zgaduję, że nagrania video nie dostaniemy z Marsa? Skoro tak chwalą się samym faktem wysłania mikrofonów.

 • Kierowca samochodu który Musk wysłał w kosmos miał dziwny pas na sobie. Mars nie jest bezpieczny.

  • Grafika komputerowa wylądowała, pranie mózgu na całego a barany to łykają.

 • Każdy przez grzech zasługuje na wieczne potępienie. Są tylko 2 drogi, piekło i niebo (czyściec nie istnieje). Jezus Chrystus, Syn Boży przelał na krzyżu swoją krew za grzechy każdego człowieka. Pokutujcie i wierzcie w ewangelię. Jezus Chrystus jest jedyną drogą do życia wiecznego.

  • Dziękuję Zeusowi za takie komentarze jak twój, patrząc na id_tów jak ty wyleczyłem się z wiary w magicznego stolarza:)

 • Brednie z Photoshopa

  • Prawdą jest ze na miejscu przywitał Łazika Jarosław Kaczyński?

 • Na zimemi burdel zrobili teraz tam polecieli, JA PIER DO LE zachłanne kiurwy

  • @nieooj gotoy zajebiste to bez autotuna sztos

  • pltools.info/it/fpBvuqpsqZ1-25M/wideo :D :D

 • Po trzech godzinach zaczęliście się kłócić identycznie jak płaskoziemcy :D

  • pltools.info/it/fpBvuqpsqZ1-25M/wideo :D :D

  • Co dało się zauważyć w desancie Perseverance, to jak nic wykorzystano patent awioniki żyroskopowej i system odrzutu plecakowego z Flyboard Franka Zapaty ;)

 • Więcej reklam się niedarady?

 • krótkie pytanie: czemu ŁAZIK, a nie np JEŹDZIK? Przecież ma koła, a nie nogi.

 • Czy ktoś się na jaki adres wysłać Piotrkowi paczkę? Raz wysyłałam na skrytkę pocztową i do mnie wróciła a widzę, że lampka od kogoś dotarła :-)

 • I nie wiadomo czy wylądował, bo ci goście to chyba nie z Marsa

 • Niezła animacja komputerowa

  • pltools.info/it/apuzy7Vyy2x20so/wideo

 • Czy ktoś widział może testy lotów modułu descent na ziemi? Nie mogę nigdzie znaleźć takiego filmu.

 • Mimo kłopotów technicznych, bardzo dobrze zrealizowany live. Co raz to lepiej. Widać po Twoim kanale szybki rozwój i wyciąganie wniosków z rzeczy, które kiedyś szły nie tak. Brawo. Oświetlenie, dźwięk, kompozycja kadru w studiu, sporo zmieniło się na plus na przestrzeni czasu. Pozdrawiam, życzę dalszego rozwoju.

 • pltools.info/it/abGcxbmu1amGtbw/wideo - KRZYSZTOF STANOWSKI WYJAŚNIA AFERĘ Z ADAMEM KOTLESZKĄ

 • Co to za kino bambino ,ziemianie mają zakaz podróży na Marsa i księżyc ,co to za bzdury pokazują , prawdopodobnie Islandia i Hollywood

 • Zgaduję, że nagrania video nie dostaniemy z Marsa? Skoro tak chwalą się samym faktem wysłania mikrofonów.

  • pltools.info/it/apuzy7Vyy2x20so/wideo

  • @Olasek skoro tak, to cieszę się bardzo, że jestem w błędzie i czekam na filmik xd

  • Źle zgadłeś

 • ile osób tyle sposobów wymowy nazwy łazika xD

 • Prawdą jest ze na miejscu przywitał Łazika Jarosław Kaczyński?

 • Przecież to nie relacja na żywo, ale symulacja komputerowa o średnio zaawansowanej grafice

 • pltools.info/it/fpBvuqpsqZ1-25M/wideo :D :D

 • Co dało się zauważyć w desancie Perseverance, to jak nic wykorzystano patent awioniki żyroskopowej i system odrzutu plecakowego z Flyboard Franka Zapaty ;)

 • Ale mi wydarzenie ja tam z kolegami na deskach dojechałem w gimbazie

 • nudy

 • Ciśnienie olaska i bla bla bla bezcenne. 🤣🤣🤣 Widzę że brak wiary w to wydarzenie jest zabroniony. Tych pań słucha się tak trochę jak posłanek pewnych partii politycznych. 🤣🤣🤣

  • Możesz mi wyłączyć dlaczego to zawsze nieuki, którym było zawsze pod górkę do szkoły twierdzą iż to fejk? Czemu żaden naukowiec, inżynier tego nie robi?

 • Nie wierzę, że są jeszcze ludzie, którzy uważają ten cyrk złożony z debilizmów za prawdziwe wydarzenia. To jest niepojęte.

  • @Olasek A co do propagandy, która to jest przedstawieniem kłamstwa w taki sposób, aby sprawiało wrażenie prawdy, coś co jest pozbawione logicznego sensu wydawało się sensowne i logiczne. Doskonałym przykładem takiej propagandy może być np. transmisja na żywo (ale tak nie całkiem) z jakiegoś wydarzenia bo zamiast samego wydarzenia pokazuje się (posiłkuje się) animacje, które zostały opracowane przed wydarzeniem, co jest pozbawione logiki a sama transmisja sensu.

  • @Olasek Dobry jesteś, rozgryzłeś mnie -znaczy nas:) Zgodnie z moją -znaczy naszą ideologią przejęcie władzy na Marsie dla nas bolszewików stanowiło zawsze najważniejsze zapędy polityczne. Nie będzie mi -znaczy nam żaden łazik nawet fikcyjny taki wymyślony po moim -znaczy naszym Marsie jeździł! Hura! hura! hura!

  • Masz problem bolszewiku, uważają, wasza propaganda nie wychodzi wam

 • pltools.info/it/gqiS1KedlW2izNI/wideo

 • Sportowa Polska

 • Niezła animacja komputerowa

 • Ale sciema dla baranow 🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐 Gdzie niby jest to ladowanie w ktorej minucie?

  • pltools.info/it/apuzy7Vyy2x20so/wideo

  • jest na twojej głowie to lądowanie ...oni lądują na głowie barana.

 • Astrofaza pytanie w jaki sposób ochronili elektronikę elektrykę podzespoły w czasie lotu przed niszczącym promieniowaniem kosmicznym?

 • To jest HOLLYWOOD ludzie wy w to wierzycie naprawde??

  • Płaski to masz umysł nic na ten temat nie pisałem

  • Jaka temperatura w Moskwie?

  • Da da Wania. Zemla toże plaska😁

 • To bardzo droga zabawa, jak na przedsięwzięcie dla jednej czołowej, agencji kosmicznej, choćby NASA. Wszystko rozbija się o budżet. Naukowcy NASA mogą planować i obiecywać złote góry i wszystkie cuda świata, a i tak Kongres decyduje, na ile to opłacalne i jaki szybki zysk z tego, chodzi też o bezpieczeństwo takich 7 -mio miesięcznych lotów w jedną jak i drugą stronę, zaopatrzenie logistyczne i zapewnienie jak największej autonomii i niezależności w trybach serwisowo-naprawczych. To bilionowe koszta i nakłady na wiele pokoleń. Początek jakiejkolwiek eksploracji przypuszczalnie zaczną wyspecjalizowane androidy. To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Ale puki 1gram wyniesienia na orbitę czegokolwiek, kosztuje wiele tysięcy dolarów, możemy sobie tylko pomarzyć. To pokolenie z resztą nie ma woli walki o byt i jest słabe psychicznie w ekstremalnych sytuacjach i warunkach. Złoto jest tylko dla twardych i zuchwałych, gotowych na poświęcenia...i tu raczej prędzej tam będą Chińczycy niż Amerykanie czy Europejczycy. Prą do przodu i za ciosem... i w wielu dziedzinach wyprzedzają już resztę świata w technologii robotycznej.

 • O jakim kosmosie wy mowicie. Te wszystkie propagandy sluza tylko do pozyskania funduszy. Podobno ta kreca na wyspie Davos.

 • to mi się podoba www.touchofart.eu/Marianna-Wloka/mwlo9-Uliczka-noca/ www.gallerystore.pl/malarstwo-akrylowe/urszula-poposka/pejzaz-zimny i to www.gallerystore.pl/joanna-rzeznik-2 www.gallerystore.pl/grafika-rysunek/marcin-waska/miasteczko

 • Nie zapraszaj pisdzielców tylko prawdziwych pasjonatów astronomii !

 • mnie to bawi że ktoś serio mysli ze to poleciało i wyladowalo. wszystko jeden wielki wałek miliardy $ zarobione :D

  • Mnie za to bawi iż ani jedna osoba, którą twierdzi iż to fejk nie jest inżynierem albo naukowcem, daje to do myślenia;)

 • 1:53:30

 • Ej mam pytanie ,widziałem te 2 zdjęcia czemu w dzisiejszych czasach maja taka tragiczna jakość zdjęć nie mogli zrobić zdjęcia z kolorem i chociaż HD?Czy to nie jest takie proste ?

  • Aha, no przecież wymiana informacji mars ziemia to dość długo, ma to sens jeśli nie ma możliwości kontroli misji w czasie zeczywistym🙂dzięki za odp

  • Są już zdjęcia w kolorze, w lepszej jakości. Te pierwsze były po prostu robione inną kamerą (zgaduję że po to, by takie w gorszej jakości zostały szybciej zostały przesłane by od razu było wiadomo czy wszystko w porządkh)

 • a barany łykają xd

  • pltools.info/it/apuzy7Vyy2x20so/wideo To tez fake?

  • Dokładnie . Przecież to fake

 • Kierowca samochodu który Musk wysłał w kosmos miał dziwny pas na sobie. Mars nie jest bezpieczny.

 • Przeciez nasa filmowała to na grenlandii

  • żeby pokój filmować musieli to robić aż na Grenlandii, wymyśl coś lepszego, kiepsko ci idzie.

 • 1:46:04 jakby ktoś chciał zobaczyć wchodzenie w atfosmere

 • Więcej reklam się nie dało ? Co tak mało :/

  • 1 na 15 minut - aby na pewno to aż tak często?

 • Zajebista dyskusja, pozdro wszystkim.

 • Kiedyś prawie dałem się na to nabrać. Że ,,Technologie kosmiczne mają później wiele nowatorskich zastosowań ,, - czego ? Kto na tym korzysta - my ?? Technologia spod znaku swastyki. Mówicie 2000000000 Usd ? To 2miliardy posiłków.

 • Ciekawe w jakim stanie USA kręcili te pseudo lądowanie na Marsie ??

  • A w jakim stanie myślisz jest ten pokój pseudo intelektualisto?

 • Przyjmuję zakłady co będzie pierwsze - człowiek na marsie czy internet pozwalający na stream bez lagów? :D

 • Bog stwirzyl nam Ziemie abysmy tutaj zyli a nie po innych Marsach biegali..to nie skobczy sie dobrze

 • I gdzie te ładowanie????? Zrobili grafikę na kompie i się jarają takie zdj to mogę też wam porobić na pustyni

 • No Zakochałem Się w Pani Annie!

 • *PERSEVERANCE - MISSÃO MARS 2020 - 3 INDÍCIOS DE VIDA FORA DO PLANETA TERRA* : pltools.info/it/maiIkaarp7Gb0bQ/wideo

 • Ten łazik kosztuje 2 miliardy??? Chyba ich pogięło!? Ja bym zrobił taki łazik za 100 tysięcy złotych. Przerobił bym starego poloneza ze szrotu. Miał by on 4 koła na mocnych dość długich wystających sprężynach pod kontem 45 stopni żeby był stabilny i dobrze trzymał równowagę. Napakował bym do środka różnych urządzeń badawczych z wyprzedaży. Miałby też pełno kamer. Kamery są niedrogie można kupić na Allegeo. Miał by też dwie robotyczne ręce które mogły by brać z łazika różne narzędzia i wykonywały by przy ich pomocy różne czynności. Jedna ręka mgła by na przykład wziąć wiertarkę i wiercić jakieś otwory i robić próbki a druga ręka mogła by te próbki chować do bagażnika. Ręce mogły by też w razie potrzeby być wysuwane tak jak u Inspektora Gadżeta. Jeśli by ten samochód najechał na przykład na jakiś skośny nierówny grunt i by się przewrócił to te ręce mogły by się wyciągnąć i z powrotem ustawić go na 4 koła. NIECH NASA ŻAŁUJE ŻE MNIE NIE ZATRUDNIŁO DO ZROBIENIA TEGO JEŻDZIKA. Tacy z nich mądrale a nie umieją nawet zrobić kamery żeby nadawała obraz z łazika na żywo 24/h. Oczywiście z odpowiednim opóźnieniem ze względu na odległość.

  • NASA nie żałuje ze ciebie nie ma, maja lepszych specjalistów, ty natomiast spróbuj się sprzedać Chinom, Rosji czy Europie, jak narazie oni maja same problemy z lądowaniem na Marsie, co prawda Chiny będą próbowały za kilka miesięcy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

  • Proszę bardzo, są zawody łazików ERC. Możesz próbować

 • STOI? , żeby mi tak ustał do skał i piachu, mamy to. Nie poszło z planem bo nie stoi

 • udało sie

 • Jak to możliwe, ze tak szybko dotarło zdjęcie z Marsa?

  • dla niektórych za wolno a dla innych za szybko, jak tu dogodzić?

 • Bajki do księżyca nie mogą dolecieć hamerykanie

 • No to teraz Polska wysyła swojego łazika,myślę że przeszedł wszystkie testy aby go wystrzelić na Marsa "Jarosław 1"

 • Georadar kobieto sluzy do wykrywania zloz w w podlozu,czyli wody,gazu,ropy.Tylko nalezy robic odwierty uzywajac tego,wy wciskacie ludziom ciemnote nic po za tym.Zekomo byli ludzie na ksiezycu i cisz z czego sie sklada.Prawdziwy film z ladowania na ksiezycu mozna zawsze obejzec jako atrape w studio tak wygladalo ladowanie.

 • Ojj Ania moje słabe serce...

 • To co wam tutaj opowiadaja to jakas paranoja,na Marsie beda badac atmosfere mineraly a na planetach odleglych o lata swietlne juz wiedza jaka jest temperatura,sklad takiej planety.Czyli glupota miala skrzydla frowala by jak golebica.

  • @jan kowalski tego bełkotu trudno czytać, znajdź sobie szersze pole do popisu, stan na rogu ulicy i wrzeszcz swoje tezy może złotówkę ci ktoś da.

  • @Olasek Zapytaj geologa zeby znac slkod danej planety nalezy wywiercic otwor na kilkadziesiat metrow zalozyc ladunek spowodowac wybuch i wtedy georadar pokazuje czy woda czy gaz lub cos innego na glebokosci kilkudziesieciu km.To co podaja to by podjarac ciemnote,bo do dzis dnia sie glowia kto zbudowal piramidy z taka dokladnoscia,bo z naszymi urzadzeniami nie bardzo idzie to zrobic co do odchylki w mm.

  • @Olasek Czlowieku to dowodzi ze we wszystko wierzysz obejrzyj film jak ladowano na ksiezycu w studio na ziemi gdze byly krecone ujecia.Chyba ze to cie satysfakcjonuje wciskanie ciemnoty.Ostatnio sie wypowiadal o planecie odleglej o 13miliardow lat jaka jest to paranoja,chyba ze jestes tak mlodym ze w twojej glowie idzie wszystko upchnac.

  • głupota twoja tez ma skrzydła ...

 • Mars jest aż tak mały że horyzont na zdjęciu zrobionym przez tego łazika jest tak wygięty? Tak z niewiedzy pytam.

  • dobrze chociaż ze się przyznajesz do niewiedzy, tak, zdjęcie robione bardzo szerokokątnym obiektywem stad wygięcie. Zapytaj każdego fotografa...

 • Nie no po co została zdjęcia godzina z liva przecież transmisja trwała koło 4 godzin

  • Bo ostatnia godzina to była plansza końcowa

 • @Astrofaza: Mam pytanie które mnie nurtuje, odpowiedź jest niby oczywista, ale nie do końca. Pytanie brzmi: Czy można zakupić legalnie działkę na Marsie (czy jakiejkolwiek innej planecie lub satelicie)? - W 1967 roku kraje ONZ podpisały The Outer Space Treaty, który zakazywał państwom posiadania ciał niebieskich. (ALE NIE zakazywał ludziom czy firmom posiadania ciał niebieskich). W związku z tym ciekaw jestem czy prawo własności do działki nabytej np. przez buymars.com/ będzie jakkolwiek respektowane przez prawo ziemskie. Dodam, że sporo znanych osobistości dokonało takiego zakupu..m.in. 3 Prezydentów USA. Ciekawe zagadnienie, szczególnie biorąc pod uwagę obecny początek wyścigu w kosmos.

  • chyba troszkę za poważnie traktujesz to co od początku było żartem ...

  • Mysle, że to kwestia przerzucania się paragrafami przez prawników niczym magowie czarami. Ale prawda jest taka, że nabywając ją nie byłoby nikogo kto wyegzekwowałby na miejscu zakaz przejęcia jej przez kogoś kto już tam wylądował. Gdyby Musk postanowił coś tam postawić, to nie mamy Panskiego płaszcza ;)

 • Czy wiadomo jak wygląda ukształowanie powieszni marsa, czy można mówić o czymś w typie ziemskich kontynentów, gór, nizin (nielicząc krateów) ?

  • jak napiasal olasek, sa dostepne bardzo dokladne zdjecia marsa (wiekszosc w rozdzielczosci 6m na pixel) a w niektorych miejscach nawet 30cm na pixel. można niektore za darmo pooglądać na ściągalnej na komputer wersji programu Google Earth. kontynentow nie ma - do tego trzeba płyt tektonicznych, ktorych na marsie brak. :-)

  • Tak, istnieje bardzo szczegółowa mapa całej planety z dużymi detalami, wiadomo gdzie wydmy, piach, skaly, góry, itp.

 • Hmmm, no to jak po takim uderzeniu asteroidy Warszawa będzie sięgać do Krakowa to będzie to chyba największy boooooooom gospodarczy na świecie!

 • Pani Ania niczym Kaya Scodelario w dobrej produkcji filmowej i to kosmicznej na livie :)

 • czy ktos moze podac wreszcie miejsce gdzie mozna obejrzeć realny film z lądowania a nie wizualizacje ? Ilekroc szukam czegos na temat Marsa trafiam na mnostwo materialow przedstawiajacych jakies wizualizacje wyrezyserowane w studiach graficznych nasa, nikt nie oznacza co jest realnym filmem a co wizualizacja

  • trzeba poczekac az przejdzie transmisja. filmy wymagaja przeslania bardzo dużej ilości danych.

  • wbij sobie gumowym młotkiem do głowy ze nie ma możliwości przesyłania tak szybko filmów (ani nawet zdjęć) na ta odległość w czasie rzeczywistym, już są pojedyncze kolorowe zdjęcia i to wszystko. Film z lądowania (wykonany przez pokładowe kamery) w końcu będzie tak jak to było z łazika Curiosity ale to zabierze kilka miesięcy zanim taka ilość danych będzie przysłana. Tam nie ma szybkiego internetu ...

  • Podobno ekipa, która kręciła lądowanie, jeszcze nie wróciła na Ziemię.

 • W końcu wysyłanie łazików i w krótce ludzi w kosmos to przełom ludzkości. Czy kraje nie powinny pracować razem? Czy kraje nie powinny razem zbierać pieniądze i pracować nad rzeczami dotyczącymi kosmosu? Ludzie mieszkają na jednej planecie a jest ogrom planet nie zamieszkanych i może zamieszkanych. Jak tak dalej będzie to naprawdę kiedyś będą wojny planetarne jak w filmie StarWars. Żeby Chiny pracowały razem na pewno już byśmy budowali laboratorium na Marsie. A wątpię że nie ma planet z bogatą roślinnością.

  • NASA pracuje w wielu przypadkach z europejska ESA, następna misja zaplanowana jest z większym udziałem ESA, niestety Chiny, ESA to nie są całkowicie równi partnerzy dla NASA, na takim Marsie zupełnie jeszcze się nie sprawdzili, wiemy ze europejska próba lądowania skończyła się fiaskiem wiec NASA słusznie jest ostrożna.

 • naukoFcy z wirusikiem na Ziemi nie są w stanie sobie poradzić, a miliardy na zabawy na Marsie trwonią...

  • @Olasek kiedyś też byłem takim gorliwym entuzjastą rozwoju.. Życzę powodzenia. Polecam książkę "Tech" Jana Białka

  • i bardzo dobrze ze trwonią, chociaż tu jest dobra zabawa i to ciagle kosztuje ułamki jednego procenta co taki wirusem kosztuje.

 • Jedna rzecz mnie zastanawia, jednym z celów misji jest odnalezienie technologii przerabiania dwutlenku węgla z atmosfery w tlen. I teraz hmm... Jak by istniała taka technologia to czy nie byłaby ona rozwiązaniem problemu z efektem cieplarnianym? 🤔🤔

  • znamy sporo sposobów na więzienie CO2, problem z tym zeby to było skalowalne wydajne i opłacalne. ten konkretny proces na marsie będzie (prawdopodobnie) dzialac bo tam atmosfera to głównie CO2, no i tlenu trzeba bedzie wyprodukowac ograniczone ilosci.

 • 1:52:00 Curiosity nie lądowało przy pomocy skycrainu.

  • ????? O to chodzi ze lądowało ....

 • Mam pytanie z jaką prędkością łazik leciał na marsa ile km na godzinę

  • Około 90 tys km/g

  • Moja stara piła leży w piwnicy. Moja stara piła, leży w piwnicy. Polecam znaki interpunkcyjne, fajna sprawa, uczą tego w podstawówce.

 • Ania, piękna, inteligentna i wymiata.

 • Pokazali jakieś mordy a ten tytuł to kłamstwo

 • Ta animacja komputerowa, to miało być te lądowanie na żywo? Nie ma sensu tego oglądać, nie ma tu zarejestrowanego żadnego lądowania, Takie to troszkę śmieszne. Ruski poleciały w kosmos to NASA zrobiła animacje jak lądują na księżycu. Teraz Chińczyki wylądowały na księżycu, to NASA zrobiła animację jak ich sprzęt ląduje na Marsie. Im więcej NASA chwali się swoimi osiągnięciami tym bardziej w je wątpię.

  • @Astrofaza Piszecie, że będzie transmisja lądowania łazika na żywo, a teraz twierdzisz, że nie da się przesłać obrazu w czasie rzeczywistym:) Cała NASA... zbiór inżynierków budujących ulepszone instrumenty pomiarowe, które zostały wynalezione wieki temu przez wybitnych naukowców. Ale oni są zajebiści

  • Towarzyszu a Ziemia jest płaska oczywiście, chyba sam jesteś animacją komputerową....

  • Rozwiązanie jest prostsze. Nie ma technologii, żeby przesłać film z Marsa w czasie rzeczywistym . Gdyby mieli ściemniać to zrobiliby takie CGI, że mucha nie siada ;)

 • jeśli odkryją że było tam życie to każda religia na świecie upada od tak pyk ❗✌️

 • Kurde nawet mi powiadomienie nie przyszło

 • Każdy z gosci jest specjalista w swojej waskiej dziedzinie ale nikt nie ogarnia całości tematu nawet w stopniu podstawowym.Wypowiedzi uczestników na tematy spoza ich waskiej specjalizacji sa zenujace..Po pracownikach naukowych spodziewałbym się czegoś więcej.

 • popraw sobie szelki...

 • Super transmisja, dzięki wielkie! Mega dobrze było tego tutaj słuchać i oglądać. Zdecydowanie najlepszy popularnonaukowy polski kanał na YT. A do Piorta: już od tak dawna oglądam Astrofaze, że mam wrażenie jakbyśmy się już znali osobiście co najmniej pięć lat. Cho na bro, Bro!

 • .

 • Jeżeli ktoś ma jakieś pytania o geologii planetarnej - to dajcie znać :)

  • @Anna Losiak komentarze podczas transmisji sugerowały jednak coś innego ;) Co do tematów to niestety nie mam ambitnych wyzwań, jestem w tej kwestii zielony. Może coś dla początkujących? :) Wiem, że takie przedsięwzięcie zajmuje sporo czasu, ale przydałaby się jakaś ciekawa audycja do posłuchania przed snem. Wszędzie teraz tylko wirusy i wirusy.

  • @qwertyuiop10101988 Gwiazdą audycji jest tylko i wyłącznie Percy :P Na youtubie jest kilka moich wykładów na różne tematy geologiczne i geograficzne (polinkowane na moim youtubowym profilu). Ale może się kiedyś wreszcie wezmę do bardziej częstego nadawania :) Jakieś sugestie tematów które powinnam poruszyć? :)

  • Gwiazda audycji :) Gratuluję wiedzy oraz osiągnięć naukowych. Czy myślała Pani nad wykładami online?

  • @Ireneusz Pałac niedość że sympatyczna to i ładna i mądra, a jak się uśmiecha to choćby największe głupoty mówiła wszyscy uwierzą ;P

  • całkiem sympatyczna ta pani geolog

 • Oglądaliśmy z całą rodziną. Dzięki za transmisję 🙂

 • Pani Ania bardzo kompetentna, miła, ciekawa i zabawna osoba.

  • @FuFu Ja nie twierdze, ze dziewczyna nie ma wiedzy, absolutnie nie kwestionuje jej wiedzy, bo pewnie ja ma. To jednak, ze sie ma wiedzę a to, ze te wiedzę umie sie przekazac to dwie różne rzeczy. Do tego mozna sprowadzić sens mojej wypowiedzi. Z tą przypadkową pasjonatka tez tak nie sądzę- irytacja to jedno, za daleko wysunięte z tego wnioski to drugie 😉.

  • @Damian Pankiewicz Ma się wrażenie, że to jakaś losowa pasjonatka tematu, a nie doktor

  • @Damian Pankiewicz Prawda. A tytuł doktora jest

  • Miła i zabawna osoba tak, co do reszty sie nie zgodzę. Przez pół nagrania jej nie było, jak sie pojawila to narzuciła 2 dziwne dygresje, dot. bombardowania Marsa i Starlinku zakrywającego asteroidy. Co by nie powiedzieć, parcie na szkło miała duże, szkoda ze nie miała nic merytorycznie ciekawego do powiedzenia, częściej niestety była zwyczajnie irytująca...

 • Pani planetolog, nie planetolożka. Pani geolog, nie geolożka. Nie ulegajmy skrajnie lewicowemu przekazowi. Nikt Paniom nie ujmuje używając poprawnej odmiany w rodzaju męskim. "Ożek" się używa tylko w tabloidach i wśród skrajnych społeczności. W takim programie jak ten górę powinna brać nauka a nie populizm i walka o pseudo-równouprawnienie (jakby końcówki miały tu cokolwiek do rzeczy). Więcej odmian może tylko jeszcze bardziej zagmatwać nasz język, który już jest niepotrzebnie skomplikowany. Poza tym dobra robota i nieporównywalnie poważniejsza dyskusja niż np. live z Centrum Nauki Kopernika.

 • Grodzisk Mazowiecki i wszystko jasne ;)

  • @Zgutkowo ja sąsiad z dawniejszych czasów... ale przekrój Grodziska było widać we wszelakich klubach od Słona po 3klub ;)

  • Widzę sami swoi 😁

 • Ten cymbał z 1:55:05 nie zepsuł Ci transmisji za lokowanie produktu ? 😐

  • to był ukryty przekaz dla widzów, że właśnie publicznie robi dwujeczkę :)